1-Billboardlar 50 km ile giden araç içindekilerin okuması, bakması  ve  mesajları algılaması için tasarlanmış olmaları gereken afişlerdir.
 
2-Türkiyede yaya olarak yürüyen ve durup okuyabilen kişiler için tasarlanan afişler gibi, veya ele alınıp sayfa sayfa incelenen broşürler gibi tasarlanmaktadır. 

3-Aynı yanlışlığı seyredilerek anlaşılması gereken TV reklam filmlerinin, dinleyerek anlaşılan Radyo reklamları tarzında bol metinli hazırlanmasında görüyoruz. 

4-Bol metinli Billboardlar nasıl broşür mantığı ile hazırlanıyorsa, bol metinli TV filmleri de radyo reklamı mantığı ile hazırlanmaktadır.
 
Bunun nedeni;

A)-Reklam Ajanslarında genellikle kreatif direktörler YAZARLARDAN çıkmaktadır. Yazmak; yaratmanın tek koşuludur anlayışı yaygındır, yazının egemenliği söz konusudur.

 


B)-Art direktörler'den yeteri kadar yararlanılmamakta, art direktörler pahalı ve gereksiz eleman olarak görülmektedir.

C)-Art direktörlerin yerine tasarımcı grafikerler istihdam edilmektedir.

D)-Ekonomik zorluk ve piyasa darlığı gerekçe gösterilerek müşterilerin olur olmaz isteklerine dirayet ve mukavemet gösteremeyen ajanslar, reklamcılığın olmazsa olmaz kurallarından taviz vermektedir.

E)-Yani Ajans ve müşteri ilişkilerinde, müşteri ilişkileri departmanında sorunlar olduğu düşünülmelidir.

F) Son olarak tüm bunların temel nedeni GRAFIK TASARIM KİRLİLİĞİ dir. Bunun da altında yatan nedenlerden en önemlisi kısa süreli kurslarla grafik tasarımcı yetiştirileceğine inanılmasıdır.

Faruk Çağla